Demontáž pružiny z přední nápravy snadno a rychle
Vložil :Admin
Dne :2003-07-04
Zobrazeno :

992x . . . . Návrat na přehled příspěvků

Každý, kdo se pustí do renovace podvozku dříve či později narazí na problém, jak demontovat vinuté pružiny. V literatuře je opět nakreslen krásný stahovák, pomocí něhož je možno pružiny rychle a bezproblémově demontovat – jenomže, kdo ho má…

Moje pokusy o výrobu tohoto přípravku pomocí závitové tyče z Baumaxu skončily sprostými nadávkami a totálně očesanými závity. Prodávaná tyč je z materiálu poněkud máselnatého charakteru.

Vím, že různí kutilové vyráběli podobné stahováky ze starých hoblic, popřípadě heverů, ale já jsem na to šel jinak. Podle hesla „Když nemože kopec k Machometovi, musí Machomet ke kopcu“, řekl jsem si : „Když to nemůžu stáhnout, zkusím to stlačit“ !

Stačí Vám trámek z tvrdého dřeva (nic nahnilého ani měkkého – přece jenom, kdyby se to zlomilo, tak by Vás to mohlo docela důstojně vyfackovat) a nějaký kovový trn, třeba tlustý šroub. Šroub zavrtáte nebo zarazíte do jedné strany trámku – bude sloužit jako vodící – pro jistotu.

Vymontujeme tlumič, pod nápravu podložíme hevírek a trnem zastrčíme trámek do díry po tlumiči. Délku trámku jsme zvolili tak, aby se akorát opřel o střechu garáže. Teď už stačí jenom kousek zaheverovat a až je pružina stlačená, tak odmontovat čep jímž drží hlava kola. Pak opatrně povolíme hever a pružinu vytáhneme. Celá montáž a demontáž netrvá více jak 10 minut.


Máte nějaký lepší nápad ? Nebo něco k tomuto tématu ? Můžete jednoduše reagovat na tento příspěvek !


Reakce od : ( Anonym ) dne : 2006-04-01 00:00:00

co když nemám strop?

Reakce od : ( Anonym ) dne : 2006-04-03 00:00:00

No v tom případě je možné použít nějaké jiné běžné dílenské vybavení - třeba vrtulník, který bude jakože přistávat a tím vyvozovat potřebnou protisílu.

Reakce od : ( Anonym ) dne : 2006-04-09 00:00:00

vrtulník by byl dobrý ale je drahý,co třeba tam posadit manželku.

Reakce od : ( Anonym ) dne : 2006-04-10 00:00:00

Tak zrovna moje by byla k ničemu, váží polovinu to co já. Ale někdy jsou takové chvíle, že bych měl docela chuť ji u uvedeného porychtuňku použít (v případě, že ten trámek bude krátký a strop vysoký) jako "mezikus"...