Octavia na cestách
Vložil :Admin
Dne :2003-07-28
Zobrazeno :

945x . . . . Návrat na přehled příspěvků

Tento příspěvek není ani tak technického charakteru, ale nemohu jinak, než se nepodělit o zážitky a dojmy...

Minulý týden jsem s manželkou a automobilem Škoda octavia absolvoval menší dovolenou na trase Luka nad Jihlavou - Brno - Uherský Brod - Prievidza - Székosféhervár - Lake Balaton - Bratislava - Brno - Luka nad Jihlavou. Celkem jsme vespolek najeli přes 1200 km, bez sebemenšího problému. Octavia se ukázala jako ideální vůz pro rodinné výlety - především svým poměrně velkým zavazadelníkem a svojí naprostou spolehlivostí. Jedinými chvílemi, kdy jsem o ni měl poněkud starost, byly slovenské kopce v okolí Bojnic v 33 stupňovém vedru, kdy se ručička teploměru nebezpečně blížila ke 100 stupňům Celsia, ale nakonec nikdy tuto magickou hranici nepřekročila.

Musím objektivně říci, že na delší cesty to není - přece jenom, octaviové sedačky neposkytují takový komfort jako moderní vozy. Nicméně byl jsem překvapen, že na zpáteční cestě, kterou jsme absolvovali prakticky tahem (se dvěma hodinovými přestávkami) za 10 hodin, jsem nepocítil prakticky žádnou únavu. Kupodivu mi ani v nejmenším nevadila naše průměrná rychlost, která byla obvykle v okolí 80 km/h a to samé mohu říci i o těch, co jeli v kopcích za námi, kteří měli občas proč být na nás naštvaní. Nicméně poté, co nás nakonec předjeli, obvykle nám zamávali, popřípadě uznale pokynuli pravicí. Je zajímavé, že jsem ani jednou nezalitoval, že mám obyčejnou Octavii, a ne Super se silnějším motorem. I litr jede velmi svižně a na to, aby Octavia předjížděla ostatní auta (po čemž nijak zvlášť, nejsa soutěživý typ, netoužím), by kromě jiného podvozku, musela mít motor alespoň třílitrový.

Na spotřebu nikdy nehledím, ale podle hrubého propočtu se pohybovala okolo 8.5 l/100 km, což vzhledem k povaze terénu, vedru a charakteru jízdy, považuji za velmi příznivé.

Co říci závěrem ? Výlet k Balatonu je ideální. Je to něco jako moře, je to blízko a není tam draho. To samé platí i o Slovensku, kde je staršně moc míst, která stojí za to vidět a o kterých člověk vůbec neví.

Moje cesta beze zbytku splnila zamýšlené, naplnila mne bezmeznou důvěrou ve vozidla této konstrukční řady a navíc měla velikánský populárně-propagační dopad, neboť spolehlivost octavie a uznalá gesta celníků a maďarů u mé manželky značně zvedla podvědomí o tom, "že na těch staréch verglech přece jenom něco je"...

Máte nějaký lepší nápad ? Nebo něco k tomuto tématu ? Můžete jednoduše reagovat na tento příspěvek !


Reakce od : ( Anonym ) dne : 2008-01-03 00:00:00

Vážený doktore, jednoduše řečeno skvělé. xoni